Съгласно данни по последна здравна статистика в страната, инфарктът и заболяванията на сърдечно-съдовата система остават едни от водещите причини за смъртност сред българите. Макар и хората в напреднала възраст да са по-уязвими към развитието на подобни състояния, качеството на живот в нашето съвремие все повече предразполага и към случаи на инфаркт сред по-младите.

Тази тенденция налага необходимостта от добра информираност относно рисковите фактори и симптомите, свързани с миокардния инфаркт. Познанието им е първата стъпка в превенцията на заболяването, независимо от възрастта. В тази статия, освен с тях, предстои да ви запознаем и с някои лесни за въвеждане в ежедневието стъпки, чрез които да редуцирате риска от преживяване на инфаркт.

жена, изпитваща болки в областта на сърцето

Рискови фактори, предразполагащи към инфаркт

Докато някои от факторите, създаващи предпоставка за появата на инфаркт не зависят от пациента, други абсолютно подлежат на промяна и могат да бъдат регулирани. Сред основните причини за развитие на състоянието спадат:

  • Наследственост: Фамилната обремененост е предразполагащ фактор при редица заболявания. Ако някой в семейството ви е преживял инфаркт, то е добре да вземате превантивни мерки и да следите внимателно показателите, сигнализиращи за проблеми със сърдечно-съдовата система.
  • Възраст: С напредване на възрастта, рискът от инфаркт се увеличава, като при мъжете възрастовата граница, след която се наблюдава нарастване на уязвимостта към състоянието е по-ниска (45 години). В съпоставка, при жените, по-висока предразположеност към инфаркт за забелязва след навършване на 55 години.
  • Липса на физическа активност: Застоелият начин на живот води до повишаване на кръвното налягане и нивата на холестерол в кръвта, което е значима предпоставка за появата на инфаркт.
  • Тютюнопушене: България е една от европейските държави с най-висок процент на пушачи, което поставя тютюнопушенето на водеща позиция сред причините за инфаркт в страната. Постъпвайки в организма, цигареният дим може да допринесе до сериозно свиване на кръвоносните съдове, водейки до по-тежки сърдечно-съдови заболявания.
  • Употреба на алкохол и наркотици: Някои наркотични вещества (например, кокаинът) са известни с негативното си въздействие върху коронарните артерии, поради което употребата на наркотици е често срещан фактор при появата на инфаркт.
  • Диабет: Повишаването на кръвната захар, предизвикано от дефицита на инсулин, значително увеличава риска от заболяването.
  • Високи нива на холестерол: Високият холестерол в кръвта е често срещан в комбинация с някои от другите рискови фактори сред пациентите, пострадали от инфаркт.
  • Високи нива на стрес: Редовните или дългосрочните прояви на психично напрежение често водят до повишаване на кръвното налягане и резултират в сърдечни проблеми, сред които в много случаи попада и инфарктът.

Първи признаци и симптоми при инфаркт на миокарда

Поради сходност на симптомите, инфарктът често може да се обърка с друго състояние, известно като ангина пекторис, при което човек усеща недостиг на въздух и в много случаи, болки в областта на сърцето. Една от разликите в симптоматиката на двете състояния е, че при ангина пекторис, болката нараства постепенно, докато при инфарктът усещанията са по-внезапни и интензивни. При всички положения, ако изпитате стягане в гръдния кош, е препоръчително да се консултирате с медицинско лице незабавно, тъй като експертната оценка на състоянието ви може да се окаже животоспасяваща.

Обилното изпотяване е друг често срещан симптом при инфаркта, а при някои пациенти се наблюдава и повръщане, загуба на съзнание и посиняване на устните. Ако усетите или забележите тези признаци у друг човек, потърсете спешна медицинска помощ. По възможност, поставете пострадалия в хоризонтална позиция, с повдигната глава и отстранете всички възможни причинители на натиск върху гърдите (например, стегнати дрехи). Ако знаете как да извършите кардиопулмонална реанимация (КПР), приложете я до пристигане на медицинска помощ.

мъж и жена, поддържащи висока активност

Стратегии за превенция на инфаркт

Както споменахме по-рано, някои предразполагащи фактори не подлежат на промяна чрез превантивна грижа. Въздействието на други обаче може да бъде редуцирано, ако се спазват следните стъпки:

Ограничаване на тютюнопушенето

Отказването на цигарите е вероятно една от най-добрите “услуги”, които можете да направите на сърцето си. Рискът от инфаркт започва да намалява непосредствено след спирането на тютюнопушенето и едва година по-късно, той вече е два пъти по-нисък.

Спазване на балансирана диета

Здравословната диета има многобройни ползи за сърдечното здраве – от регулиране на кръвното налягане до редуциране на нивата на холестерол. Препоръчително е в хранителния ви режим да фигурират плодове и зеленчуци, риба и чисто месо, зърнени продукти и ястия с ниско съдържание на мазнини.

Повишаване на физическата активност

Ежедневната активност е един от най-добрите начини да се “застраховате” срещу инфаркт и други сърдечни заболявания. Стремете се да се движите в продължителност на 30-60 минути всеки ден – дори и най-леките форми на физическа активност могат да направят положителна разлика във вашето здраве.

Поддържане на здравословно тегло

Нормалното тегло редуцира риска от инфаркт, както и от други състояния, които предразполагат към проблеми със сърдечно-съдовата система (като например, диабет тип 2). Старайте се да поддържате здравословен индекс на телесната маса – между 19-24. Със спазването на добри хранителни навици и редовната физическа активност, тази цел е напълно постижима.

Редуциране на стресовите нива

Инвестирайте в подобряване на психичното си здраве – то е пряко свързано с редица психосоматични заболявания и инфарктът не прави изключение. Следвайте ефективни стратегии за идентификация и отстраняване на източниците на стрес в ежедневието ви.

Редовен мониторинг на здравето

Дори и за придържащите се към здравословен начин на живот, експертната оценка на здравето е задължителна практика в превенцията на заболявания. За да се предпазите от инфаркт, бъдете наясно с нивата си на кръвно налягане и холестерол и се подлагайте на профилактичен скрининг за диабет тип 2.

Придържайки се към тези навици, можете значително и ефективно да намалите шансовете си за преживяване на инфаркт. Ако искате да научите повече относно предразположеността си към заболяването или сте забелязали симптоми на проблеми със сърдечното здраве, се свържете с експерт от нашия екип. Чрез осигуряване на консултации и възможности за лечение в едни от най-добрите клиники и болници в Турция, ние ежедневно се стремим да осигуряваме на своите пациенти грижа и медицински услуги от най-висок клас.